Bol u vratu i kako ga se rešiti

Bol u vratu muči svaku drugu odraslu osobu bar jednom u godini. A jedna od najčešćih zabluda je da su pršljenovi ili mišići “iskočili” pa ih valja “nameštati”. Čim boli, nešto nije u redu, naravno, ali nije se pršljen “odmetnuo”, već je pre taj deo previše napet/povređen pa sprečava normalno kretanje.

Vrat je veoma podložan povredama zato što ima širok spektar pokreta. Zbog toga je manje stabilan od drugih delova tela. Osim toga, na vratne mišiće utiče kretanje skoro svih drugih delova tela. Zato je bol u vratu misterija. Može ga prouzrokovati nezgodan položaj spavanja, pogrešan jastuk, naglo okretanje glave, istegnuće, previše sedenja na poslu, agresivno krckanje vrata, naglo zaustavljanje pri velikim brzinama…

Oni koji imaju problema sa bolom u vratu su često u strahu da je to znak da imaju mnogo ozbiljniji zdravstveni problem. Otići kod doktora je esencijalno ukoliko je uzrok povreda ili je bol neizdrživ i dugotrajan. Ali kod većine je razlog samo manja povreda koja se i sama zaleči. Naravno, to se desi mnogo brže i konformnije uz pomoć terapije masažom.

EMOCIONALNO ZDRAVLJE JE VAŽNO

Ljudi često dolaze na masažu kad postane hroničan problem. Sad, bolovi u mišićima, ukočenje ili bol u kičmi prikazuju se prilično slično. Jako je teško spoznati da li je uzrok kičma, loš mišićni ili strukturni položaj ili je psiha (nervoza i stres) pojačala bol. Masaža oko klijentovog vratnog dela kičme deluje umirujuće, jer opuštanje mišića vrata ublažava psihičku napetost. Onima koji hronično trpe bol nervni sistem je aktivniji i samim tim osetljivost pojačana.

Masaža vrata nije samo namenjena da se umanji bol kad ga imate. Još je bolja kao prevencija. Ovu trvdnju potvrđuju istraživanja. Masaže zakazane u redovnim intervalima imaju najveću korist. Klijentovo emocionalno i fizičko zdravlje pre preživljene nezgode ili sportske povrede utiče na to koliko će bola posle morati da trpe posle traumatičnog iskustva. Kontinuitanom brigom o telu pomažemo da se umanji povreda i olakša oporavak.